Bookbot

România ca părere

Valoración del libro

Parámetros

  • 301 páginas
  • 11 horas de lectura

Más información sobre el libro

„În elegia sa Viața lumii, Miron Costin scria: «Fum și umbră sunt toate, visuri și părere». În acest sens, dar în dezacord cu relativul optimism al învățatului (și pățitului) boier moldovean, aș citi și România ca părere. Fiindcă datul cu părerea, principala ocupație românească din ultimul sfert de secol (alături de pasivitate și furt), ne-a transformat prezentul în haos, viitorul în iluzie, opinia în flecăreală cu accente isterice. Din țara noastră, o vedem zilnic și nu putem ascunde acest diagnostic nici de noi, nici de străini, prin vreo campanie stupidă pentru imaginea României, asta a rămas după atâtea experimente postcomuniste ratate: fum și umbră, visuri și părere. Tudoran o spune memorabil într-un titlu din Băsescu, deci exist!: «Am avut tot ce ne trebuie, dar am lipsit tocmai noi». Absența unui noi e marea noastră culpă colectivă, la care contribuim fiecare, e motivul pentru care românii nu fac istoria pe care cred că o merită, autoamăgindu-se cu utopii derizorii și, chiar mai des, cu ucronii compensatorii.”

Compra de libros

România ca părere, Dorin Tudoran

Idioma
Publicado en
2015
product-detail.submit-box.info.binding
(Tapa blanda)
Te avisaremos por correo electrónico en cuanto lo localicemos.

Métodos de pago

4,0
Muy bueno
5 Valoraciones

Nos falta tu reseña aquí

Título
România ca părere
Idioma
Rumano
Publicado en
2015
Formato
Tapa blanda
Páginas
301
ISBN10
9734654675
ISBN13
9789734654673
Serie
Calificación
4 de 5
Descripción
„În elegia sa Viața lumii, Miron Costin scria: «Fum și umbră sunt toate, visuri și părere». În acest sens, dar în dezacord cu relativul optimism al învățatului (și pățitului) boier moldovean, aș citi și România ca părere. Fiindcă datul cu părerea, principala ocupație românească din ultimul sfert de secol (alături de pasivitate și furt), ne-a transformat prezentul în haos, viitorul în iluzie, opinia în flecăreală cu accente isterice. Din țara noastră, o vedem zilnic și nu putem ascunde acest diagnostic nici de noi, nici de străini, prin vreo campanie stupidă pentru imaginea României, asta a rămas după atâtea experimente postcomuniste ratate: fum și umbră, visuri și părere. Tudoran o spune memorabil într-un titlu din Băsescu, deci exist!: «Am avut tot ce ne trebuie, dar am lipsit tocmai noi». Absența unui noi e marea noastră culpă colectivă, la care contribuim fiecare, e motivul pentru care românii nu fac istoria pe care cred că o merită, autoamăgindu-se cu utopii derizorii și, chiar mai des, cu ucronii compensatorii.”